Kousek přírody


Zahrada

Kousek přírody, který zjemňuje šedý ráz ulic a vytváří příjemná místa klidu a chládku ve městech.

Velkou výhodou pro ty, kteří nemají vlastní zahradu je to, že Praha je plná podobných míst. Záhony podél ulic, parky či okolí pomníků jsou obzvlášť teď na jaře osazené rozmanitými rostlinkami a hrají barvami. Nejnápadnější jsou narcisy. Vysoké zelné stonky se žlutým květem upoutají oko nejednoho kolemjdoucího.

„Jaro dělá pokusy, vysrkuje krokusy“ znáte z písníčky Zdeňka Svěráka a Jaroslava Uhlíře. Někdo by si myslel, že se jedná o periskop. Ve skutečnosti byste si ho ale spíše spletli s tulipánem. Krokus je mu podobný, jen menší. Dalším důkazem, že je jaro je opravdu tady, jsou pupeny, které se tvoří na větvích stromů a keřů.

Zahrada pod lupou

Rostliny tvoří kořeny, stonky, listy a květy. Přičemž listy jsou takové ruce, kterými čerpají energii ze slunce. Což je součástí zázraku jménem fotosyntéza. To je velmi důležitý proces, při kterém třeba stromy vstřebávají nebezpečné plyny a chrání tak naši planetu.

Možná jste někdy viděli rostlinu, která vypadala uvadlá nebo nemocná. Je možné, že měla i flekaté listy. Pravděpodobně ji napadla armáda drobného zeleného hmyzu, kterému se říká mšice.

Nepřítelem každého zahrádkáře je plevel. I na první pohled krásná pampeliška nebo užitečný jitrocel, můžou být na obtíž. Proto nevadí, že si holky z těchto žlutých krásek pletly věnečky.

Speciálně ozbrojeným plevelem, je třeba kopřiva, holou rukou ji dokáže vytrhnout jen otrlý zahradník. Vy si na to ale raději vezměte rukavice. Utrženou kopřivu, můžete hodit zahradníkovi do konve s vodou. Nechte ji tam přes noc. To není žádná lumpárna. Výluh z kopřiv napomáhá růstů ostatních rostlin, a proto se tolik hodí na zalévání. Žížala je nejlepším přítele zahradníka, jak se říká. Kypří hlínu, požívá mrtvé rostliny a vylučuje zpět do hlíny užitečné látky a tím ji hnojí.

Líbil se ti článek? Ověř si, co si z něj pamatuješ v kvízu. Pokud si ještě netroufáš, potrénuj se zde.

Kvíz

Zahrada
Pro splnění aktivity je nutno se přihlásit
Zpět do stánku
Hlavní město Praha