Důležitost stromů


Stromy jsou pro planetu Zemi velmi důležité, více než možná tušíte. 


VÝZNAM

Kromě toho, že se v jejich stínu můžeme skrýt před sluncem a odpočinout si při náročné procházce, se těží pro dřevo, ze kterého vyrábíme. Jenže stromy hrají ještě důležitější roli při záchraně klimatu. Napomáhají tím, že snižují podíl emisí CO2 – oxidu uhličitého v ovzduší. Stromy plyn totiž zachycují a tím čistí vzduch. Proto je důležité zalesňovat planetu.


ZÁKLADNÍ INFORMACE

Stromy se dělí na dvě hlavní skupiny. Stromy listnaté a jehličnaté. Většina listnatých stromů je opadavých, to znamená, že se listy zbarví a opadají. Na jaře pak vypučí pupeny, ty vykvetou a z květu se stane plod. Například jablka a hrušky, které se na podzim sklízejí.
Jehličnany naopak ve většině případu neopadají a jsou zelené celý rok. Bývají statnější, než ty listnaté a jsou velmi choulostivé na nedostatek vláhy. Proto se lesníci tolik obávají současného sucha a nedostatku dešťů, které by vodu do přírody vrátili. To má za následek kůrovcové kalamity. Kůrovec – zlý a nepříjemný brouk, který požírá lýko a dřevo stromů. Zdravý strom umí sám vyrobit chemické látky, které kůrovce likviduje. Pokud ale lesy nemají dostatek vody, a tedy nejsou silné a zdravé, nedokáží se kůrovci ubránit.


VĚDĚLI JSTE ŽE?

Na prezidentské vlajce si můžete všimnout lístků, které ji z obou stran lemují. Jedná se listy lípy. Lípa je tradičním státním symbolem, což je zakotveno v naší ústavě.
Dalším zajímavým jevem jsou památné stromy, který je plné město. Jeden stojí též na Kampě – Platan javorolistý. Až půjdete příště okolo, pořádně si jej prohlédněte. Je krásný a statný. Pokud by vás zajímalo, kde všude památné stromy můžete najít, zde je mapa všech památných stromů

Líbil se ti článek? Ověř si, co si z něj pamatuješ v kvízu.


Kvíz

Stromy
Pro splnění aktivity je nutno se přihlásit
Zpět do stánku
Hlavní město Praha