Cestuj zdravě p(r)o Zemi


Proč je lepší cestovat bez emisí? Protože je to ekologické. V Praze navíc velmi jednoduché a vlastně příjemné.


1) Žádné čekání v zácpě – hromadná doprava má přednost!

Určitě jste si všimli varovných reklam vylepených v tramvajích či na zastávkách o tom, že chodec nemá na přechodu přednost před tramvají. Vyplatí se dodržovat. Ani soukromá vozidla (auta vašich rodičů nebo rodičů vašich přátel) nemají přednost před tramvají či autobusem, protože prostředky hromadné dopravy jsou městem vždy upřednostňována, co se plynulosti provozu týče. Ti, co jezdí do školy autem s rodiči vědí, že často cestou ráno do školy čekají v zácpě. Nebo v pátek cestou na chatu, že se zdržíme, neboť spoustu Pražanů se na víkend chystá z města pryč. Je to tím, že počet aut, zapojených v daný moment do provozu je větší než kapacita silnic.

Řešení je velmi jednoduché – jezděte tramvají, autobusem či metrem. Dopravní podnik Praha provozuje celkem 181 linek v celkové délce 2450 km tras. Dohromady přepraví přes milión cestujících denně. Není pochyb, že hlavní město má veřejnou dopravu zvládnutou na jedničku. Tramvaje i autobusy mají vlastní koridory, kterými osobní auta jezdit nesmí, aby hromadnou dopravu nezdržovala. Metro navíc jezdí rychlostí 80 km/h bez jakýchkoli překážek na trase, a proto jste si mohli všimnout, že ve špičce je časový interval mezi vlaky 90 vteřin. Minuta a půl čekání se dá vydržet snadno.

Zkuste se příště, než vyrazíte do školy domluvit s rodiči, zda by nebylo rychlejší jet vlastně tramvají nebo metrem. Uvidíte, že budete ve škole včas, ušetříte za benzín a budete se chovat ekologicky, a to je skvělý pocit!

2) Choďte pěšky

Praha je krásné město. Dokonce se zařadilo mezi prvních deset nejnavštěvovanějších v celé Evropě a ročně se přijede podívat přes osm miliónů turistů. To je jasný důkaz, že žijeme na výjimečném místě. Využijte této příležitosti a procházejte si město "po svých". Uvidíte, že je stále co objevovat – výhledy, kostely, parky, zkratky a zákoutí o kterých jste ani netušili. Navíc je město v poslední době zcela bez turistů a nám se znovu otevírá volný výhled na kdysi nejrušnější místa jako třeba zástavba na Václavském náměstí nebo památky na Malé straně.

Chůze je přirozený pohyb a zároveň nejekologičtější způsob přepravy. Ve své jednoduchosti má pozitivní účinky na tzv. mentální hygienu. To znamená, že čistí hlavu. Pokud máte starosti nebo si třeba nevíte s něčím rady, nebo jste se jenom špatně probudili, může vám pomoct procházka. Chůze má blahodárné účinky na kognitivní funkce – paměť, koncentrace, prostorová orientace. Navíc dává mozku prostor spouštět kreativní procesy.

Asi jste už slyšeli, že zdravý člověk by měl ujít alespoň deset tisíc kroků denně. Někdy to může být složitější, než si myslíte. Obecně populace tloustne a technologický pokrok jde dopředu rychleji než stačí lidské tělo reagovat. Pro představu: před osmdesáti lety by vážil průměrný muž takových 75 kg. Dnes je průměrná váha 91 kg. Průměrná žena vážila přes 63 kilo, dnešní už má 78 kilo. Důvodem je bezesporu méně fyzické práce a přirozeného pohybu včetně chůze, stejně jako vyšší průměrná porce a jiné složení jídla.

3) Rekola – naučte se, že růžová to může být

Dvě stě padesát tisíc uživatelů v jedenácti městech České republiky. Růžová kola, která si můžete půjčit přes aplikaci zbarvují města už šest let. Líhní byla Praha. Tady začal ajťák Vítek Ježek s láskou k cyklistice v roce 2014 nejprve restaurovat stará darovaná kola na víkendových workshopech. Pak je volně pouštět do městského provozu a na stezky. Celou aplikaci na půjčování kol si spravuje sám bez pomoci města. Spíš naopak, data sesbíraná z aplikace pomáhají městům k lepšímu plánování cyklostezek a umisťování stojanů tam, kde je cyklisté opravdu využijí.

Bike-sharing bude asi druhou nejlepší formou dopravování. Pokud tedy nemáte vlastní kolo. Kola nezatěžují dopravu tak jako automobily. Ekologická stopa je také nulová. Navíc vám cesta na kole ušetří spoustu času. Zkuste si nějakou svoji trasu místo pěšky nebo tramvají odjet na kole. Uvidíte, jak moc budete překvapení z rychlosti, kterou se do cíle dostanete. S tím také souvisí flexibilita tohoto druhu dopravy. Fakt, že se nemusíte řídit jízdním řádem je osvobozující.

A pokud vám v létě přijde, že je v tramvaji horko nebo v metru příliš mnoho cestujících, kolo je dokonalým nástrojem úniku těmto nepříjemnostem.

4) Liftago, Uber, Bolt

Jednou z hlavních výhod sdílení automobilů je to, že šetří peníze. Vlastnictví soukromého vozidla, i když je velmi výhodné, má mnoho připojených nákladů – měsíční platby, benzín, výměna a údržba oleje, parkování a pojištění. Sdílení automobilů šíří tyto náklady mezi několik lidí namísto toho, aby jednu osobu nesl břemeno. Vás to zatím netrápí, ale vaši rodiče se jistě o podobné záležitosti starat musejí, je to tedy téma, které se vás týká jako rodiny.

Jak si asi dokážete představit, myšlenka, že méně lidí sedí za volantem automobilu, má několik výhod. Jednak pomáhá snížit dopravní zácpy a opotřebení silnic. Sdílení automobilů snižuje znečištění ovzduší a energetickou závislost. Kromě toho, jak čas ubíhá, lidé doufají, že úroveň sdílení městských automobilů nakloní měřítko tak, že bude zapotřebí méně parkovací infrastruktury a rozšíření silnice. To by mohlo znamenat více zdrojů vyhrazených pro rozvoj parků a městských zelených ploch.

Mezi další výhody může patřit celkově lepší zdraví díky nárůstu cyklistiky a chůze viz naše tipy výše. Sdílení automobilů také umožňuje lidem, kteří si nemohou dovolit vlastní vozidla, přístup k autu. Sdílení automobilů může být pro lidi výhodné i jinými způsoby. Například, někteří lidé kupují obrovská vozidla, daleko větší, než co by denně potřebovali, pro příležitostnou cestu nebo pochůzku. Sdílení automobilů nabízí všestrannost při výběru vozidla. Půjčit si náklaďák v den, kdy se třeba stěhujete nebo něco vyklízíte. Naopak menší, ekologicky šetrný hybrid k běžnému dopravování. A na jednodenní výlet kabriolet!

5) Sloni ve městě

Všichni rádi jezdíme CityElefantem protože to jsou rychlé moderní vlaky (dvoupatrové!). Spoustu rodin řeší dojíždění za prací či školou v případě, že nebydlí přímo v Praze právě těmito vlaky. Využívají je tedy každý den. Proto v nich můžete uplatnit lítačku, tramvajenku nebo klasický lístek. Díky Elefantu můžete být v cíli dříve než ti, kteří se vypravili na cestu vlastním autem. Vlak žádná zácpa nemůže ohrozit. Navíc je po Praze spoustu nádraží. Je tedy snadné si vybrat jedno, které bude blízko k místu, kam se chystáte.

Kromě toho, že České dráhy myslí na ty, kteří bydlí v aglomeraci (nebo kus za Prahou) a potřebují do hlavního města denně dojíždět, během let vybudovali hustou síť kolejí po celé republice. Od založení první elektrifikované trati roku 1903 navíc probíhá kooperace mezi evropskými státy, a proto možnosti cestování vlakem nekončí státní hranící. Zatím bude ale lepší plánovat výlet v rámci Česka. A jelikož trasy vznikají už více jak sto let, je a bude z čeho vybírat.


Zpět do stánku
Hlavní město Praha