Procházka Satalickou bažantnicí


autorka textu: Ladislava Whitcroft

V Praze je spousta míst, kde můžeme obdivovat stromy. Na Petřín se chodí líbat zamilované dvojice pod rozkvetlé třešně a jabloně a park Stromovka dokonce od stromů dostal své jméno… Kromě těchto notoricky známých parků a sadů se naše hlavní město může pochlubit i mnoha dalšími krásnými místy, kterým vládnou stromy. Pojďte se s námi projít do jednoho z nich. Jmenuje se Satalická bažantnice a najdete ho kousek za Černým Mostem, odkud sem jezdí autobus.

Kde se tancuje stromový tanec?

Satalickou bažantnicí vede naučná stezka. Proto cestou narazíte na několik cedulí, z nichž se dozvíte spoustu zajímavého. Například to, že bažantnici nechal založit v 18. století hrabě Prokop Černín a že sloužila nejen k chovu jelenů, daňků a dalších zvířat, ale také k různým zábavám a povyražením. Pořádaly se tu totiž zámecké slavnosti. Dokonce tu býval i taneční parket. To nás ani moc nepřekvapilo. Je tu totiž tak krásně, že by se z toho jeden hned dal do stromového tance. 

Kde vládne dub Čtyřkmeňák?

Ale teď už k těm stromům. Nejdřív jsme potkali ohromný dub letní. Tenhle velikán se nedá přehlédnout. Tyčí se uprostřed malého paloučku jakoby mu vládl. Dokonce je to druhý nejmohutnější dub Prahy. Ten úplně největší pražský dub se jmenuje Karel a najdete ho v zámecké oboře v Kolodějích. Jak se jmenuje dub v Satalické bažantnici jsme se nedozvěděli. Ale mohlo by se mu říkat třeba Čtyřkmeňák. To protože má čtyři kmeny. Dříve pod tímhle velikánem stál altánek. Škoda, že dnes už ho tam nenajdete. 

Potrpí si kaštan na módu?

V Satalické bažantnici samozřejmě nerostou jen duby. Najdete tu například i jasany, javory, lípy a habry. Nám se hodně líbila kaštanová alej. Kaštan, správně jírovec maďal, je u nás hodně rozšířený strom. Proto vás možná překvapí, že dříve u nás tento strom vůbec nerostl. Pochází původně z Balkánu (z oblasti v jihozápadním Bulharsku a severním Řecku) a k nám byl dovezený až v 18. století.

Barevné květy kaštanu jsou fascinující. Schválně si zkuste tipnout, proč hýří tolika barvami. Proč mají některé květy uvnitř žluté skvrny, zatímco jiné je mají oranžové a ty další fialové? Je to snad proto, že si tenhle strom potrpí na módu? Nebo se nemohl rozhodnout, která barva je lepší? Kdepak, důvod je samozřejmě úplně jiný. Různé barvy květů fungují jako takové vzkazy pro hmyz, který tyhle stromy opyluje. Žluté květy jakoby opylovačům říkaly: „Je čas oběda, hmyzí mládeži. Servíruje se sladký nektar a pyl. Sosejte, radujte se a přitom nás hezky opylujte.” Oranžové květy na hmyzáky volají: „Honem, honem, docházejí zásoby! Kdo pozdě chodí, sám sobě škodí.” No a fialové květy uzavírají hmyzí hostinu slovy: „Tak, hmyzáci, pomalu zavíráme krám, nektar a pyl téměř spotřebován. Bylo nám s vámi fajn. Dík za všechno a zase za rok.”

Kdo bydlí v broukovišti?

Aby té krásy nebylo málo, tak na konci aleje jsme narazili ještě na broukoviště. To je takové sídliště pro brouky. Bylo tu postaveno z kmenů velkých stromů, které musely být vykáceny. V broukovišti kromě brouků bydlí i slepýši či ještěrky a taky tu rostou houby. Někdy se tu dokonce schovají i ptáci. Broukoviště bylo v Satalické bažantnici vybudováno hlavně proto, že se to tu hmyzem jen hemží. Dokonce tu žije 10 druhů zákonem chráněných brouků. Pokud vás tyhle potvůrky baví, vypravte se sem večer s baterkou a posviťte si na to broučí hemžení. Kdoví, třeba narazíte na roháče či tesaříka, který si ve dřevě buduje své chodbičky.

Zaujal tě tento text? Vyprav se do bažantnice a vyfoť nějakou pěknou fotku či nakresli obrázek jako ilustraci a pošli ho do soutěže.

Přejít do fotosoutěže
Zpět do stánku
Hlavní město Praha