Prahou za přírodou


 

Už nevíte, kam se doma vrtnout nebo jak zabavit děti? Vyrazte ven a pozorujte přírodu v okolí. Nepoznáte sýkorku od pěnkavy? Nevadí, s tím vám pomůže aplikace iNaturalist.

 

S mobilem do přírody

Je to jednoduché. Stačí si zdarma stáhnout aplikaci, vyfotit pozorované zvíře nebo rostlinu a uložit souřadnice. Aplikace vám pak sama nabídne, o jaký druh se pravděpodobně jedná. Pokud nemáte chytrý mobil, můžete použít fotoaparát a svoje pozorování ukládat přímo na webových stránkách www.inaturalist.cz. Založíte si tak online deníček vlastních přírodovědných objevů.

Je to skvělé propojení pobytu v přírodě, pozorování svého okolí a mobilních technologií. Zjistíte, že Praha má rozmanitou přírodu plnou chráněných a ohrožených druhů. Naučíte se s dětmi poznávat život kolem sebe a stanete se součástí vědeckého výzkumu. Informace z aplikace, které tam my běžní uživatelé zadáváme, totiž využívají přírodovědci po celém světě. I díky vašim pozorováním zjistí vědci více o areálu rozšíření, době výskytu nebo rozmanitosti toho konkrétního druhu.

Komunita iNaturalist sdružuje téměř 900 000 nadšenců po celém světě. Uživatelé si vzájemně určují svá pozorování, vysvětlují, jak k takovému určení došly a diskutují o přírodě vůbec.

 

Soutěž po celém světě 24. 4. 

Každý rok probíhá mezinárodní klání City Nature Challenge, ve kterém velká města soutěží o co největší počet pozorování uložených do aplikace iNaturalist. V loňském roce bylo v Praze pod taktovkou Národního muzea uloženo více než 7 000 záznamů a pozorováno bylo téměř 1000 druhů.

Letošní ročník bude kvůli koronaviru trochu jiný. Vlastně nepůjde o soutěžení, ale o spojení. O spojení desítek tisíc lidí, kteří budou v termínu 24. - 27. dubna pozorovat přírodu po celém světě. Izolovaně, v souladu s aktuálními vládními nařízeními, ale přesto v komunitě, kterou spojuje zájem o přírodu a aplikace iNaturalist.

Kvůli aktuální situaci nejsou v letošním programu žádné akce pro veřejnost. Přesto se na stránkách www.citynaturechallenge.cz můžete inspirovat tipy a radami na zajímavou procházku nebo návodem na “domácí” pozorování přírody. Ukázky pracovních listů najdete přímo zde.

A jeden tip bychom pro vás měli hned: Pokud vyrážíte na zdravotní procházky s rodinou, zkuste aplikaci iNaturalist a udělejte si malou soutěž sami mezi sebou. Kdo z vás za krátkou procházku nasbírá nejvíc pozorování? A kdo nejvíc druhů?

Zpět do stánku
Hlavní město Praha