Královna zahrad


Autorkou textu je Tereza Linhartová.

Ropucha někdy nese samce na zádech ze zimoviště až k vodě! Taková cesta může být dlouhá a náročná. Zimoviště je pelíšek, kde žába spí celou zimu. Může to být třeba měkká hlína pod kamenem nebo kupa listí a klacků. Na jaře se probudí a putuje do rybníka, kde se před časem vylíhla z vajíček v pulce. Má skvělou paměť, k rodné vodě vždycky trefí! Ropucha je moc užitečná, pokud se zabydlí u nás na zahrádce, můžeme se radovat. Živí se totiž komáry nebo slimáky a housenkami, které nám okusují okrasné květiny a hlávkový salát. Ropucha přes den většinou spí a probouzí se večer, je tedy nočním strážcem květin a celé zahrady. Má krásné veliké vypouklé oči. Žába je obojživelník, to znamená, že žije částečně ve vodě i na souši. V průběhu života jí však hrozí různá nebezpečí, ta největší má na svědomí člověk.  

Co je pro žábu nebezpečné?

  • Doprava: Žába si pamatuje přímou cestu ze zimoviště k vodě. Pokud lidé postaví na této trase silnice, žába často zahyne pod koly aut. 
  • Chemické látky: Žába se může otrávit z chemických postřiků, které používají zemědělci na polích. 
  • Sucho: Žába má jen slabé plíce, dýchá částečně kůží a proto potřebuje vlhký vzduch a stín. 
  • Mírná zima: Když v zimě není dost chladno, žába si myslí, že už je jaro a vzbudí se ze zimního spánku. V přírodě pak ale nenajde žádnou potravu. 

Jak můžeme ochránit žábu před auty?

Stavěním zábran u silnic, funguje to moc dobře! Žába chce přejít silnici a narazí na stěnu, jde podél ní, až spadne do kbelíku zasazeného v zemi, podívej se na obrázky.

Rybník Čermák má na starosti pan František. Každý den kontroluje všechny zabudované kbelíky. To je moc důležitá práce, zvíře nesmí zůstat v kyblíku moc dlouho! Pan František odnese žáby a další obojživelníky do rybníka a tam je pustí. V zábranách se zachytávají i další obojživelníci. Dnes byl pan František ale zase smutný, trápí ho, že obojživelníků je čím dál méně. Před dvěma lety zachránil každý den přes 1000 různých zvířat, letos jen 200 a mizí vzácné druhy. Proto je moc důležité snažit se je co nejvíc ochránit.        

Co můžeme udělat pro ochranu žab na zahradě?

Vytvořit jim různé možnosti k zimování - hromady listí a větví, kameny s měkkou hlínou, kompost. Vytvořit přírodní jezírko. Nehnojit zahradu pesticidy.

Znáš další obojživelníky? Některé můžeme také najít v zábranách (v kbelících u silnic), může tam být například: skokan, čolek, ještěrka nebo mlok.  

Líbil se ti článek? Ověř si, co si z něj pamatuješ v kvízu. Pokud si ještě netroufáš, potrénuj se zde.

Kvíz

Královna zahrad
Pro splnění aktivity je nutno se přihlásit
Zpět do stánku
Hlavní město Praha