Co je to komunitní zahrada


Komunitní zahrada je místo, kde si několik lidí dohromady pěstuje rostlinky společně. Většinou se jedná o lidi, kteří bydlí ve městech v bytech a nemají možnost něco pěstovat na zahrádce u domu či na chatě.


Taková skupina lidí si vybere pozemek, na kterém je možné zahradu vybudovat či najde již vzniklou zahradu a dohodne se na pravidlech užívání. Všichni se pak podílí na práci a samozřejmě i na sklízení vypěstovaných produktů.

Pokud se chceš stát součástí takové komunity, musíš tedy počítat s přiložením ruky k dílu. Nelze se jen těšit na sklízení zeleniny či ovoce.

Komunitní zahrada nemusí být dokonce nijak velká. Může se jednat o záhon před domem, či zahrádku v nádobě na pozemku domu. Hlavně se musí jednat o místo, kde je dostatek světla a zdroj vody.

Zahradu musí někdo řídit, tedy někdo musí být takový ředitel komunitní zahrady, kdo rozhodne, jak se budou platit náklady na náčiní, případný pronájem a třeba sazenice. V dnešní době se dá využít různé pomoci, tzv. grantů a dotací. Záleží, kde se zahrada nachází. 

Kdo bude ředitel by měli odsouhlasit všichni členové komunitní zahrady, většinou je to ten, kdo s nápadem založit komunitní zahradu přijde jako první.


Proč se tedy stát členem komunitní zahrady? Protože

  1. rostlinky, které si sami vypěstujete, vám budou víc chutnat!
  2. například nebudete kupovat zeleninu, která k nám cestovala přes polovinu zeměkoule.
  3. budete mít jistotu, že vámi vypěstované plodiny nebyly ošetřeny nějakým chemickým postřikem.
  4. podpoříte rozšíření přírody ve městě.
  5. poznáte nové lidi a získáte přátelé.
  6. vás to bude prostě bavit.

Zapojte se, nebojte se!

Líbil se ti článek? Ověř si, co si z něj pamatuješ v kvízu. Pokud si ještě netroufáš, potrénuj se zde.

Kvíz

Komunitní zahrada
Pro splnění aktivity je nutno se přihlásit
Zpět do stánku
Hlavní město Praha